Wat wil je zelf kunnen aanpassen aan je website?

  • Datum
  • Categorie Websites
  • Leestijd 6 minuten

“Kunnen jullie achteraf ook teksten en foto’s wijzigen, en wat kost dat?” Die vraag krijgen we regelmatig wanneer we een nieuwe website bespreken. Vaak volgt daarna: “En als ik het zelf wil doen, is dat moeilijk?” Meestal willen klanten vooral weten dat wijzigingen mogelijk blijven. Je laat een website ontwikkelen waar je jaren mee vooruit wilt, terwijl je aanbod, team en plannen in de tussentijd kunnen veranderen.

Onze klanten krijgen toegang tot het WordPress-dashboard van hun website. Toch mailen veel van hen ons liever hun wijzigingen. Ze willen de mogelijkheid hebben om zelf iets aan te passen, zonder daarmee het dagelijkse beheer op zich te nemen. Daarom bespreken we bij de ontwikkeling ook hoe je na oplevering met de website wilt werken.

Begin bij de wijzigingen die je verwacht

“Ik wil mijn website zelf kunnen aanpassen” klinkt als een duidelijke wens. Toch kan het nogal wat betekenen. Wil je af en toe een teamfoto vervangen? Regelmatig prijzen bijwerken? Of zelfstandig nieuwe dienstenpagina’s publiceren?

Bij klanten voor wie de website of webshop een centrale rol in de bedrijfsvoering speelt, zien we vaker dat actief zelfbeheer belangrijk is. Een marketingmedewerker die dagelijks aan de website werkt, heeft andere mogelijkheden nodig dan een ondernemer die een paar keer per jaar een wijziging doorgeeft.

Bespreek daarom vooraf welke werkzaamheden je verwacht en wie ze gaat uitvoeren. Met een paar concrete voorbeelden kan je webbouwer al veel gerichter nadenken over de inrichting. Een dienst toevoegen vraagt bijvoorbeeld om meer dan een tekstvak dat je kunt wijzigen: je wilt een pagina kunnen aanmaken, de inhoud kunnen opbouwen en de dienst aan het overzicht kunnen toevoegen.

Dat een website op WordPress draait, zegt op zichzelf nog weinig over hoe dat straks werkt. Daarvoor zijn de keuzes tijdens het ontwerpen en bouwen bepalend.

Van websiteontwerp naar dagelijks beheer

Bij onze gebruikelijke maatwerkaanpak bepalen we eerst een passende structuur. We kijken onder meer naar je vraag, een eventuele bestaande website, ons onderzoek, de informatiebehoefte van bezoekers en de marketingstrategie.

Vervolgens ontwerpen we iedere pagina en sectie met daadwerkelijke teksten. Zo beoordelen we hoe de website gaat werken en aanvoelen. We zien welke indeling de inhoud nodig heeft en welke onderdelen op verschillende pagina’s terugkomen.

Daarna bouwen we de website. De header, footer en navigatie richten we centraal in, net als lettertypes en kleuren. De ontworpen secties komen beschikbaar in onze eigen pagebuilder. Daarmee kun je teksten en afbeeldingen wijzigen, secties toevoegen, verwijderen of verplaatsen en pagina’s samenstellen. De vormgeving van die secties ligt grotendeels vast.

Dat is onze gebruikelijke aanpak, maar bureaus maken hierin verschillende keuzes. Onze concollega Globeview, Bricks- en Elementor-specialist, werkt bijvoorbeeld vaker met visuele builders. De ene werkwijze is niet bij voorbaat beter dan de andere. Het hangt af van het project en de vrijheid die je bij het beheer nodig hebt.

Wij gebruiken zelf ook weleens Elementor wanneer een project snel moet worden opgezet. Victor kan dan ontwerpen en bouwen tegelijk. Bij onze maatwerkaanpak werkt hij eerst het ontwerp uit en bouw ik dat vervolgens op maat.

Een nieuwe pagina opbouwen met bestaande secties

Wat betekent onze aanpak als je later een dienst wilt toevoegen? Vaak kun je een bestaande dienstenpagina kopiëren en de teksten en afbeeldingen aanpassen. Op het dienstenoverzicht voeg je vervolgens een blok voor de nieuwe dienst toe.

Je gebruikt dan onderdelen die al zijn ontworpen en gebouwd. Een dienstenoverzicht, slider of raster met blokken kun je opnieuw vullen en toepassen. Je hoeft voor een nieuwe pagina dus niet automatisch een nieuw ontwerp te laten maken.

Daar ligt ook het onderscheid tussen zelf een pagina samenstellen en de website verder laten ontwikkelen. Past de nieuwe inhoud binnen de beschikbare secties, dan kun je daarmee werken. Wil je informatie op een andere manier presenteren en bestaat daar nog geen geschikte sectie voor, dan vraagt dat om aanvullend ontwerp- en ontwikkelwerk.

De vormgeving geeft daarbij houvast. Je hoeft niet telkens lettergroottes en afstanden te bepalen. Wel blijft het nodig om een passende sectie te kiezen. Een uitgebreide tekst werkt bijvoorbeeld niet altijd goed in een onderdeel dat voor een korte toelichting is ontworpen.

Informatie op één plek bijhouden

Naast het opbouwen van pagina’s kijken we naar de informatie die erop terugkomt. Als dezelfde inhoud op verschillende pagina’s staat, wil je die niet overal afzonderlijk hoeven aan te passen.

Een goed voorbeeld hiervan is de website die we onlangs hebben opgevelerd voor Prolance Marine Flooring; deze wordt dagelijks beheerd door hun vaste marketingpartner. Daarom hebben we extra aandacht besteed aan overzichtelijk beheer en centraal beheerde content.

Een concreet voorbeeld is de reviewslider. Reviews kunnen op één plek worden toegevoegd en gewijzigd; de reviewsecties op verschillende pagina’s gebruiken diezelfde verzameling. Een wijziging aan een review hoeft daardoor niet op iedere pagina opnieuw te worden verwerkt.

Bespreek dus ook welke informatie je vaker gebruikt en waar je die straks bijhoudt. Zo wordt tijdens de ontwikkeling duidelijk welke inhoud bij een afzonderlijke pagina hoort en welke informatie beter centraal kan worden beheerd.

Spreek af wat je zelf doet en wat je doorgeeft

Met zulke beheeropties kun je veel zelf uitvoeren, dat betekent echter niet dat je alles zelf hoeft te doen. In de praktijk krijgen we bijvoorbeeld regelmatig teksten voor een nieuwe dienst per mail, waarna wij ze verwerken.

Kleine wijzigingen binnen bestaande pagina’s nemen we vaak mee in ons hosting- en onderhoudspakket. Denk aan een prijs aanpassen of een teamfoto vervangen. Je kunt zulke wijzigingen dus gerust aan ons doorgeven. Bij grotere of regelmatig terugkerende werkzaamheden, nieuwe secties of extra functionaliteit bespreken we vooraf wat binnen het pakket past en wat aanvullend werk is.

Maak daarnaast afspraken over technische wijzigingen. Een plugin installeren is een andere handeling dan een foto vervangen en kan gevolgen hebben voor de bestaande website. Hetzelfde geldt voor instellingen die bij de technische inrichting horen. Spreek af welke onderdelen je zelf beheert en wanneer je overlegt.

Vraag je webbouwer vóór oplevering om de werkzaamheden te laten zien die je verwacht uit te voeren. Voeg samen een dienst toe of wijzig een review. Dan kun je beoordelen of het beheer aansluit op jouw werk en bepalen welke aanpassingen je liever uitbesteedt.